انجمن دیتاسنتر ایران
انجمن دیتاسنتر ایران DataCenterForum.ir
اولین و تنها مرجع فارسی طراحی تخصصی دیتاسنتر DataCenter Design And Network Forum
صفحه اصلی
اخبار
بازارچه
مقالات
درباره ما
تماس با ما
آخرین اخبار:
معرفی انجمن غیرانتفاعی بیکسی Bicsi آمریکا
یک انجمن تخصصي ‌غيرانتفاعي حرفه ای برای حمایت از پیشبرد اهداف تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (ICT) در جامعه است. این فعالیت ها در زمينه انواع سيستم‌هاي انتقال اطلاعات شامل فناوري‌هاي مربوط به انتقال صوت‌ ، داده ، تصوير میباشد که دامنه آن تا مديريت پروژه و امنيت داده ها نیز وسعت دارد. محصولات مشمول قلمرو فعالیت این انجمن شامل موارد مربوط به طراحي‌، توزيع و نصب اين سيستم‌ها در شبكه‌هاي مبتني بر كابل‌ هاي زوج مسي، فيبر نوري و همچنين شبکه های ارتباطی بي‌سيم میباشد.
بیکسی فراهم کننده اطلاعات و دانش ارزیابی برای افراد و متخصصان شاغل در صنعت ICT میباشد.
هم اینک بیش از 23 هزار متخصص وابسته به ICT در بیش از 100 کشور جهان ، شامل مهندسان ، طراحان ، تکنسینها و نصابان به نوعی با عضویت ، طی دوره های آموزشی ، شرکت در کنفرانس ها ، استفاده از محصولات انتشاراتی از خدمات این انجمن بهره میبرند.
از وظایف این انجمن برگزاري دوره‌هاي آموزشي ، همايش ‌ها و كنفرانس‌هاي متعدد در كشورهاي مختلف ، انتشار كتاب های تخصصي ، ارزیابی متخصصین و اعطاي مدارك بين المللي معتبر در شاخه ‌هاي مديريت پروژه‌هاي ICT و همچنين ثبت نام از اعضاي جديدالورود است .
مقر اصلی انجمن بیکسی در تمپا ، فلوریدا واقع در ایالات متحده میباشد.
ICT شامل چیست؟
فناوری اطلاعات و ارتباطات به زبان ساده از سیم و کابل نصب شده در یک ساختمان گرفته تا تلفن همراه و تبلت و مودم Wi-fi را نیز شامل میگردد.
از کابل کشی و سیستم صوت در یک کنسرت گرفته تا تجهیزات ارتباطی کابلی و بیسیم مورد استفاده در فرودگاه ها ، استادیوم ها ، بازی های المپیک و ساختمان های اداری.
اگر دنبال یک شغل مناسب در زمینه ICT میگردید میبایست دانش خود را با استاندارد های مورد نظر بیکسی تطبیق دهید زیرا امروزه مشتريان صنايع اطلاعاتی و ارتباطي در كليه كشورها با اطمينان كامل به نام بيكسي ، كارهاي خود را به اعضاي اين انجمن سپرده و مطمئن هستند كه صلاحيت اين افراد پيشاپيش توسط بيكسي تأييد شده و نتيجه كار نيز تضمين شده است.

به بيان ديگر، داشتن هر يك از مدارك اين انجمن اثبات مي‌كند كه آن شخص از لحاظ علمي و تجربه عملي قابليت انجام پروژه‌هاي مرتبط با مدرك اخذ شده را دارد. در كشور ما (به کوشش برخی افراد!) در اذهان بسياري از كارشناسان و متخصصان شبكه به اشتباه ، بيكسي تنها با مفهوم كابل‌كشي ساخت يافته شبكه (Network Structured Cabling) تداعی شده است و افرادی که شايد ارتباطی هم با این انجمن ندارند خود را سردمدار بیکسی معرفی نموده اند و مدارک خودساخته خود را صادره از این انجمن قلمداد مینمایند .
درحالي‌كه وظايف اين انجمن بسيار فراتر بوده و دامنه وسيعي از كاربردهاي مختلف را در حوزه سيستم‌هاي انتقال اطلاعات يا ITS تحت پوشش قرار مي‌دهد.

تاريخچه BICSI

نخستين بار در سال 1973 ميلادي تعدادي از مشاوران صنايع ساختمان در يك گردهمايي آموزشي مشترك سالانه ايده تشكيل انجمني غيرانتفاعي را مطرح كردند.
بعد‌ها اين ايده به صورت رسمي تحقق يافت و انجمن سرويس بين‌المللي مشاوران صنعت ساختمان (Building Industry Consulting Service International) تأسيس شد.
در حقيقت، هدف اصلي ‌اين انجمن يكپارچه و همسوسازي فعالان حوزه سيستم‌هاي انتقال اطلاعات بود كه در نهايت بايد در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار مي گرفت.
در طول سه سال اول تأسيس انجمن، تعداد اعضاي آن به 132 عضو رسيد و پس از آن در سال 1984 براي اولين بار برنامه‌اي مشترك تحت عنوان RCDD سرنام Registered Communication Distribution Designer به معني طراح رسمي توزيع‌هاي مخابراتي مطرح شد و بعد‌ها مدركي را با همين نام معرفي كرده ‌ و تا امروز بارها مورد بازبيني و تغيير قرار گرفته و به‌روزرساني شده است.

يك‌سال بعد، اولين نسخه كتاب راهنماي روش‌هاي توزيع مخابراتي يا TDMM سرنام Telecommunication Distribution Methods Manual انتشار يافت. اين كتاب نيز با تغييرات و پيشرفت‌هاي فناوري بارها به‌روزرساني و تجديد چاپ شده است و امروزه نسخه شماره يازده اين كتاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
با گذشت زمان ارزش و اعتبار اين انجمن بيشتر مي‌شد، به طوري‌كه پس از گذشت حدود بيست سال تعداد اعضاي رسمي آن به بيش از ده هزار نفر رسيد و انجمن يك‌سال بعد اولين كنفرانس بين‌المللي خود را در كشور آلمان برگزار كرد و تنها سه سال بعد در بيش از 85 كشور دنيا تعداد اعضا دو برابر شد.
در سال 2004 مباحث مربوط به طراحي و نصب سيستم‌هاي بي‌سيم به دوره‌هاي آموزشي بيكسي اضافه شد.
در سال 2006 تعداد اعضاي طراح با مدرك RCDD در حدود ده كشور دنيا به هفت ‌هزار نفر رسيد و راهنماي طراحي امنيت نيز در اين سال معرفي شد.
فعالیت های اجتماعی انجمن بیکسی:
بیش از دو دهه پیش بیکسی شروع به جمع آوری کمک برای موسسات خیریه در شهرهایی که کنفرانس ها در آن برگزار میشده نموده است. این پیشنهاد توسط یکی از اعضا بنام آقای Ray Jokingly برای اولین بار اجرا شد به این صورت که وی کلاهش را برداشت و در میان شرکت کنندگان دور زد و اقدام به جمع آوری پول نمود. او با کلاهی مملو از پول بازگشت و این پول صرف امور خیریه شد.
در سال 1992 شعار BICSI Cares به طور رسمی تصویب شد و در طول این سال ها بیکسی با جمع آوری این کمک ها اقدام به ساخت مدارس ، تغذیه گرسنگان ، جلوگیری از سوء استفاده و خشونت ، مبارزه با بی سوادی و فراهم آوری یک محیط مثبت نموده است. انجمن بیکسی از سال 1998 کمیته ای برای انجام فعالیت های عام المنفعه و خیریه ایجاد نموده است که وظیفه آن نظارت بر تمام جنبه های فعالیت های خیریه میباشد.

نماد این خیریه عروسک خرس است با آرم انجمن بیکسی بر روی سینه آن.

این خیریه در سال 2006 جایزه تعالی را به پاس داشت تلاش برای کمک به جامعه و تلاش برای بهبود زندگی کودکان دریافت نموده است.
یکی دیگر از فعالیت های انجمن اعطای بورس تحصیلی به دانش آموزان واجد شرایط میباشد.


مدارك انجمن بيكسي

مدرك RCDD

معتبرترين مدرك بين‌المللي در زمينه طراحي سيستم‌هاي انتقال داده اعم از صوت، تصوير، داده و همچنين برق ولتاژ پايين RCD سرنام Registered Communications Distribution Design است كه كليه موارد مربوط به طراحي ITS را شامل مي‌شود.

واژه طراحي در اين انجمن به ايجاد، طرح‌ريزي، يكپارچه سازي يا مديريت پروژه‌ها در حوزه سيستم‌هاي انتقال اطلاعات گفته مي‌شود.
براي اخذ اين مدرك حداقل به دوسال تجربه عملي مرتبط در حوزه ITS سرنام Information Transport System نياز است.
افزون بر اين، داشتن حداقل سه رضايت‌نامه از سازمان‌هايي كه قبلاً در آن با عنوان طراح فعاليت داشته‌ايد و يك رزومه كاري از كليه كارهاي طراحي كه انجام داده‌ايد، از ملزومات است.
در ضمن پرداخت مبلغ 295 دلار براي اعضاي انجمن يا 495 دلار براي افراد غير عضو بابت گواهي‌نامه RCDD به اضافه صد دلار براي شركت در امتحان نيز لازم است.
پس از فراهم كردن اين مقدمات بيكسي زماني را براي تأييد مدارك ارائه‌شده صرف مي‌كند و در صورت احراز مدارك دريافت‌شده شخص مي‌تواند تا حداقل يك‌سال بعد در جلسه امتحان شركت كند، برخلاف مداركي مانند مدارك شركت مايكروسافت و سيسكو كه تنها با پرداخت مبالغ مربوط به شركت در امتحان مي‌توان به مراكز آزمون متصل شده و در امتحان شركت كرد.


در حال حاضر، مرجع اصلي سؤالات اين امتحان نسخه يازده كتاب راهنماي روش‌هاي توزيع مخابراتي يا TDMM بوده كه شامل سرفصل‌هاي زير است:


Principles of transmission –

Electromagnetic compatibility –

Work areas -
Horizontal distribution systems -
Backbone distribution systems -
Telecommunications spaces -
Firestopping -
Grounding and bonding and Protection -
Power Distribution -
Telecommunications Administration -
Data Network Design -
Wireless -
Customer-Owned Outside Plant -

هر امتحان شامل 280 سؤال از كتاب TDMM بوده كه به صورت چهار گزينه‌اي با جواب‌هاي غلط يا درست يا كتبي است. استفاده از كتاب در امتحان ممنوع بوده و اگر شخصي بار اول قبول نشد، دوبار ديگر مي‌تواند در طول يك‌سال در امتحان شركت كند.

زمان و محل امتحانات RCDD در سايت رسمي بيكسي به آدرس www.bicsi.org قابل دسترسي است.

به دليل تغييرات سريعي كه در فناوري‌هاي مربوط به اين حوزه اتفاق مي‌افتد، اين مدرك سه سال اعتبار دارد و در طول اين سه سال شخص دارنده مدرك بايد حداقل 45 امتياز فني را تحت عنوان CEC (سرنام Continuing Education Credits) كسب كند كه از طريق شركت در كنفرانس‌هاي مختلف اين انجمن در كليه كشورها و همچنين شركت در دوره‌هاي آموزشي شركت‌هاي توليدكننده تجهيزات ITS به‌دست مي‌آيد.

نكته جالب توجه اين كه اعضاي اين انجمن نيز همانند پزشكان پس از اخذ مدرك و قبل از شروع كار ملزم هستند كه با منشور اخلاقي بيكسي آشنا شده و مواردي را كه به مقيد بودن به وجدان كاري و پذيرش مسئوليت اعمال و تصميم گيري‌ها و موارد ديگري مانند بي‌تفاوت نبودن نسبت به اشتباه‌هاي ديگران مربوط است، رعايت كنند.

پيش‌نيازهاي ضروري، اما غيررسمي

بيكسي همواره براي طراحان و كساني كه قصد دريافت مدرك RCDD را دارند آشنايي با مواردي مانند كابل و انتخاب مسيرهاي بهينه، انواع داكت، رك‌ها، نقشه‌كشي ساختمان، برق، مخابرات، درخواست براي طرح پيشنهادي (RFP)، مستندسازي و موارد مربوط به آزمايش و ارزيابي كابل‌ها و شناخت كليه استانداردها و تجهيزات Passive را پيشنهاد مي‌كند.

دانستن اين موارد براي فرد طراح ضروري است، وليكن بيكسي براي اثبات صحت اين موارد به طور مستقيم چيزي را طلب نمي‌كند، اما واقعيت اين است كه بدون داشتن آگاهي و تجربه‌هاي لازم امكان اخذ مدرك در حد صفر است.

مدارك نصاب
از آنجا ‌كه كار نصب تجهيزات پسيو شبكه‌هاي مبتني بر سيستم‌هاي انتقال اطلاعات مي‌تواند بسيار سليقه‌اي باشد، بنابراين انجمن بيكسي با معرفي برنامه‌اي مشترك براي نصاب‌هاي حرفه‌اي، سعي در استاندارد سازي و يك‌سو‌سازي روند كاري ايشان داشته است.

نصاب‌ها با توجه به تجربه و دانش فني خود مي‌توانند، هر يك از مدارك سطح 1 و سطح 2 اين انجمن را اخذ كنند.

اولين مدرك در زمينه نصب در حوزه ITS نصاب سطح 1 با عنوان رسمي 1ITS Installer است كه هم‌اكنون امتحان آن بر اساس نسخه چهارم كتاب راهنماي نصب سيستم هاي انتقال اطلاعات (سرنام Information Transport Systems Installation Manual ITSIM) برگزار مي‌شود.زمان اين امتحان دو ساعت بوده و حاوي صد سؤال چهارگزينه‌اي يا صحيح و غلط يا چند انتخابي است. هزينه اخذ گواهي‌نامه 200 دلار و هزينه شركت در امتحان نيز 75 دلار است.

حداقل يك‌سال پس از اخذ مدرك سطح 1 نصب، ‌شخص مي‌تواند خود را براي شركت در امتحان سطح دو آماده كند. اين امتحان براساس نسخه پنجم كتاب راهنماي روش‌هاي نصب سيستم‌هاي انتقال اطلاعات يا ITSIMM سرنام Information Transport Systems Installation Methods Manual برگزار مي‌شود.


زمان اين امتحان دو ساعت بوده و حاوي صد سؤال چهار گزينه‌اي است. هزينه اخذ گواهي‌نامه و شركت در امتحان نيز همانند نصاب سطح 1 است.


معمولاً نصاب‌هاي حوزه ITS در دو گرايش كابل‌هاي مسي يا فيبر نوري تخصص پيدا مي‌كنند.

در ضمن، به خاطر پيشرفت‌‌هاي روزافزون فناوري اعتبار اين مدرك نيز سه سال در نظر گرفته شده است افراد پس از اخذ مدارك نصاب سطح 1 و سطح 2 و كسب حداقل پنج سال تجربه كاري مي‌توانند براي اخذ مدرك تكنيسين ITS اقدام كنند، كتاب مرجع اين امتحان نيز همان كتاب ITSIMM است، اما تعداد سؤال‌ها در مقايسه با نصاب سطح 1 و 2 اندكي متفاوت است.


مدرك NTS Specialty

با يك تجربه دو ساله در زمينه طراحي شبكه و همچنين مطالعه كتاب راهنماي مرجع طراحي شبكه يا NDRM سرنام‌ Network Design Reference Manual مي‌توان در اين امتحان شركت كرد.

زمان اين امتحان يك ساعت و نيم بوده و حاوي 115 سؤال چهار گزينه‌اي است.

هزينه اخذ گواهي‌نامه براي اعضا 295 دلار و براي افراد غيرعضو 435 دلا‌ر، هزينه شركت در امتحان نيز براي اعضاي رسمي 100 دلار و براي اشخاص غير عضو 275 دلار است.

مدرك OSP Specialty

كساني كه مدرك RCDD را اخذ كرده و حداقل دو سال تجربه عملي در محيط‌هاي كاري بزرگ يا بيروني Outside Plant دارند مي‌توانند كتاب OSPDRM سرنام Outside Plant Design Reference Manual را مطالعه كرده و براي اخذ اين مدرك اقدام كنند.

زمان امتحان دو ساعت بوده و حاوي 135 سؤال چهارگزينه‌اي است. شركت كنندگان اين امتحان بايد هزينه‌اي معادل امتحان NTS پرداخت كنند.
مدرك Wireless Design

افرادي كه مدرك RCDD را با دو سال سابقه فعاليت در زمينه طراحي وايرلس دارند مي‌توانند براي اخذ مدرك WD Specialty اقدام كنند.

براي شركت در اين امتحان آشنايي كامل با كتاب راهنماي مرجع طراحي وايرلس WRDM سرنام Wireless Reference Design Manual ضروري است.

زمان و تعداد سؤالات امتحان و همچنين هزينه‌هاي اخذ اين مدرك نيز مشابه مدرك NTS يا OSP است.

واقعيت اين است كه هزينه‌هاي مربوط به شركت در كلاس‌هاي آموزشي وامتحان‌ها و همچنين خريد كتاب‌هاي دوره‌هاي آموزشي انجمن بيكسي بسيار گران است، اما ارزش و اعتبار بين‌المللي اين مدارك باعث مي شود كه در سایر كشورها كليه كارهاي اجرايي تنها به افرادي كه مدارك مرتبط را اخذ كرده‌اند،‌داده شود.

در سایر کشور ها ، حقوق و دستمزد افراد مدرك‌دار با ساير افرادي كه هيچ مدركي اخذ نكرده‌اند، به هيچ وجه قابل مقايسه نيست اما از آن جا که در کشور ما آدم های همه چیز دان زیاد هستند لزومی به طی دوره تخصصی و اخذ مدرک وجود ندارد! از طرفی هم فرقی بین دستمزد کابل کشی که دوره تخصصی دیده باشد ( که اصولا در ایران کمیاب است!) و کسی که هیچ دوره ای ندیده باشد قائل نیستند.
بنابراین همان کسی که سیم تلفن میکشد ، کابل شبکه هم میکشد ، فیبرنوری هم میکشد ، کلا همه چیز میکشد ! بنابراین سرعت شبکه های ما در ایران همین است که میبینید!
امیدوارم روزی در کشور ما برای افراد متخصص و آموزش دیده ارزش بیشتری قائل شوند تا بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی بیشتری در صنعت ICT باشیم.
محمد جواد بابائی
MJBabaei@yahoo.com
www.Datacenterdesigner.ir

نویسنده: محمد جواد بابائی
ارسال کننده:
قیمت: 0  تومان
 
 
قوانین و مقررات
ثبت کالا در بازارچه
بازارچه
درخواست مشاوره
ثبت در دایرکتوری
عضویت در سایت
تماس با ما
همکاری با ما
 
 
معرفی سایت به دوستان
با تکمیل فرم زیر به راحتی می توانید وب سایت را به دوستتان معرفی کنید:
نام شما:
آدرس ایمیل شما:
آدرس ایمیل دوستتان:
   

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن دیتاسنتر ایران می باشد.
All Right Reserved - DataCenterForum.ir
2015 - 2016
طراحی و اجرا توسط نوین پارمیس اتوماسیون اداری تحت وب